Kto w życiu nie marzy? Każdy, nawet najbardziej zagorzały sceptyk w pewnym momencie chce wierzyć, że życzenie się spełni i że w końcu nastanie raj na duszy. Marzenia, pragnienia, fantazje – wszystkie one są ściśle splecione w życiu z naszymi własnymi potrzebami. Czy chcesz wiedzieć, jaki jest sekret przekształcania Twoich marzeń z ulotnego życzenia w namacalną rzeczywistość?
Psycholog zasugerował, abyśmy postępowali zgodnie z formułą, która na pierwszy rzut oka wydaje się prosta:
„Marzenie – pragnienie – potrzeba – cele – planowanie – działanie”.
Spis treści:
8 powodów, dlaczego tak się dzieje
Marzenia mają jedną charakterystyczną cechę – nie tylko odrywają nas od doraźnych problemów, ale także inspirują i kształtują wyraźne pragnienia. Z kolei uformowane świadome pragnienia prowokują nas do identyfikacji potrzeb. Wyznaczanie celów prowadzi do urzeczywistnienia tych potrzeb, a jasne planowanie prowadzi do bezpośredniego działania.
W ten sposób Twoje marzenie staje się rzeczywistością. Nie brakuje jednak pułapek. Twoje własne lęki stają na przeszkodzie w każdym momencie przejścia od marzeń do rzeczywistości. Nie tylko przeszkadzają w realizacji marzeń, ale mogą też zająć ich miejsce. Jest 8 powodów tych obaw, lepiej poznać wroga z widzenia, więc „poznaj go”.
Strach bez twarzy
Ludzkie pragnienie zawsze opiera się na emocjach – jest w nim energia, uczucie, impuls. Wyzwalanie takich emocji może „prowadzić” podświadomy umysł na dwa sposoby. Po pierwsze – wyraźnie za nimi podążasz i zastanawiasz się, jak spełnić marzenie. Drugi polega na tym, że świadomie powstrzymujesz się od lęków.
Interesujące jest to, że ten strach jest bezosobowy. Boisz się zacząć wdrażać formułę napisaną powyżej, ale zupełnie nie rozumiesz, dlaczego tak się dzieje.
Zadaj sobie pytanie: „Jeśli teraz nie przestanę się bać i nie pójdę dalej? Jeśli podążam za swoim pragnieniem? Co się stanie? Czy stanie się coś strasznego?”.
Prawdopodobnie nie zobaczysz nic nagannego ani strasznego. Kiedy „nałożysz maskę” na strach bez twarzy, staje się on niezwykle podatny na zranienie. Przykład: chcesz nauczyć się tańczyć tango i podbić swoją dziewczynę swoją plastycznością, gibkością i namiętnością ruchów.
Przewiń cały scenariusz w swojej głowie – może się okazać, że po prostu nie jesteś pewny siebie i boisz się, że zostaniesz przez nią oceniony i wyśmiany. Strach jest zidentyfikowany, co oznacza, że można go przezwyciężyć.
Samokrytyka nie zawsze jest pomocna
Każda krytyka z zewnątrz boli i staje się przeszkodą w realizacji pragnień. Tak samo jest z naszym wewnętrznym krytykiem. Czasami boli bardziej niż ktokolwiek inny swoją żrącą uwagą.
Musimy nauczyć się stawiać czoła każdej krytyce. Z kimś, kto krytykuje zewnętrznie, zawsze można ustalić granice w komunikacji. Może jako dziecko byłeś często krytykowany przez rodziców? Twoje osiągnięcia zostały zdewaluowane i do dziś boisz się podejmować ryzyko i działać.
Pogódź się ze sobą i zacznij obalać swoje dziecięce lęki, deklarując, że już dawno dorosłaś i znasz swoją wartość.
Z wewnętrznym krytykiem również trzeba się uporać. Gdy tylko „odezwie się” i spróbuje zlekceważyć Twoje zasługi lub osiągnięcia, zwizualizuj to – wyobraź sobie cokolwiek i zminimalizuj do główki zapałki. Następnie mentalnie spal go i mruknij: „Ja jestem tu władcą. Cisza!”.
Nie wstydź się szukać w sobie zalet, doceniaj każde osiągnięcie w życiu. Tylko w ten sposób postawisz swojego wewnętrznego krytyka na jego miejscu. Nie musisz wdawać się z nim w dyskusję, wystarczy, że wzmocnisz swoją wewnętrzną pewność siebie, rozwiniesz się, a uwagi krytyka potraktujesz jako coś, co Cię bawi.
Przyjrzyj się swojemu otoczeniu
Rozejrzyj się wokół siebie – kim są ludzie wokół ciebie? Jeśli ciągle mówią o tym, że „życie jest złe i nie ma dokąd pójść”, „nie dam rady, jestem nieudacznikiem”, mówią tylko o problemach – wpadniesz z nimi w negatywną atmosferę. Bardzo trudno jest z tego wypłynąć i czasami potrzebny jest psychoterapeuta.
Całkowicie wchłoniesz lęki innych ludzi, a wszelkie marzenia zostaną przez nich stłumione. Otaczaj się ludźmi, którzy w pełni podzielają Twoje poglądy życiowe, pasje, szanują Cię, wspierają i podziwiają.
Dla mężczyzny ważne jest, aby usłyszeć pozytywną informację zwrotną na temat swoich działań. Wybieraj towarzystwo podobnie myślących ludzi, którzy chcą czerpać z tego życia jak najwięcej i robią dla niego wszystko, co w ich mocy.
Skup się we właściwy sposób
Jeśli skupisz się wyłącznie na tym, co negatywne, Twój podświadomy umysł będzie szukał potwierdzenia jego znaczenia w życiu. Skupi się wyłącznie na wszystkim, co złe. Na przykład: od dawna pracujesz nad swoją sylwetką i bardzo ją cenisz, boisz się wypadku i przyklejenia do wózka inwalidzkiego.
Tak długo, jak będziesz się na tym koncentrować, sytuacje będą się same przyciągać. W każdym programie telewizyjnym słyszymy o katastrofach i wypadkach, wychodzimy na ulicę i widzimy zderzenie samochodów. Wokół słyszy się o złamanych kończynach i kręgosłupach.
Działa prosta zasada – podobne przyciąga podobne. Przeedukuj się, zacznij się pozytywnie nastrajać, szukaj we wszystkim tego, co najlepsze.
Wizualizacja pragnień
Może Cię to zdziwi, ale ludzki mózg nie jest w stanie odróżnić tego, co wyimaginowane od tego, co rzeczywiste. Nie wierzysz w to? Wyobraźmy sobie teraz, że ktoś upadł bardzo gwałtownie i boleśnie uderzył głową w róg stołu, krwawiąc i odczuwając straszny ból. Możliwe, że doświadczasz podobnego uczucia właśnie teraz, nawet jeśli siedzisz i czytasz ten artykuł.
Jeśli udało Ci się zwizualizować napisane przez Ciebie wersy, dlaczego nie spróbować wyobrazić sobie, że Twoje najskrytsze życzenie się spełniło? Poczuj swoje emocje – dobry nastrój, energię, energię i radość.
Jeśli nauczysz się to odczuwać, twoje życzenia się spełnią. Po prostu przyciągniesz moment, w którym się one spełnią na poziomie podświadomym. Tworzenie mapy wizualizacji życzeń jest świetną sztuczką psychologiczną, bez względu na to, jak niedorzeczna może ci się teraz wydawać.
Czy to życzenie jest twoje?
Może Cię to zdziwi, że czytasz teraz takie teksty, ale naprawdę często jest tak, że w ogóle nie składamy sobie życzeń. Człowiek może przekonać się o wszystkim, że chce tego samego, co jego przyjaciel czy sąsiad.
Jeśli przejmiesz czyjeś marzenie, będziesz się ciągle bał, że się spełni, będziesz się go trzymał ze strachem – a co jeśli się nie spełni? Nawet wizualizacja nie pomoże w takiej sytuacji.
Ale jeśli twoje życzenie się spełni, będziesz mógł sobie wyobrazić radość z jego spełnienia. W konsekwencji dostrzeżesz sposoby rozwiązania problemu i zaczniesz działać.
Istnieje prosty sposób, aby dowiedzieć się, czy życzenie jest Twoje. Zadaj sobie pytania:
- Co przyniesie Ci spełnienie Twojego życzenia?
- Co chcesz z tego mieć?
- Jak zastosujesz rezultat spełnienia?
- Jak będziesz się czuł podczas spełnienia?
- Jak zmieni się Twoje życie po spełnieniu Twojego życzenia?
Na każde pytanie powinna być jasna odpowiedź, która pozwoli Ci wiedzieć, czy naprawdę tego chcesz, czy nie.
Wiara i moc życzeń pomocnicy w spełnianiu marzeń
Jeżeli ustaliliście, że wasze życzenie jest wasze i tylko wasze, to siła jego spełnienia będzie bardzo duża. Pożyczone marzenie lub takie, które jeszcze nie nadeszło, będzie miało mniejszą moc.
Wiara jest niezwykle ważna – jeśli jej nie masz, jest mało prawdopodobne, że życzenie kiedykolwiek się spełni. Jeśli wcześniej miałeś lęk przed niespełnieniem marzenia, przepędź go. Negatywne doświadczenia w niczym Ci w tym nie pomogą. Zbuduj swoją wiarę w moc swojego życzenia, to nie jest łatwe, ale jest do zrobienia.
Marzenia się spełniają.
Po nauczeniu się, jak prawidłowo wyznaczać cele, nie bój się iść za swoimi pragnieniami, twoje życie będzie znaczące i satysfakcjonujące. Ale nie zapominaj, że wiara i siła, aby marzenia się spełniły – złóż odpowiednie życzenia. Niech przynoszą Ci szczęście, miłość i dobro, i nie krzywdzą tych, którzy Cię otaczają. Prawo karmy nie zostało obalone.
Jak często śnisz? Czy wiesz, jak składać życzenia i czy to praktykujesz? Czy się spełnią, czy może strach przeszkodzi?