Trenażer eliptyczny

Masz już dość biegania kilometrów na bieżni lub pedałowania na rowerze treningowym? Chcesz ćwiczyć układ sercowo-naczyniowy bez obciążania stawów kolanowych? Spróbuj więc eliptyki.

Trening na eliptyku jest stosunkowo bezpieczny i odpowiedni dla osób o różnym poziomie sprawności fizycznej. Będziesz miał wystarczająco dużo ruchu, a Twoje stawy nie ucierpią. Włącz ćwiczenia eliptyczne do swojego kompleksowego programu treningowego. Dzięki temu urozmaicisz swoje zwykłe zajęcia i utrzymasz zainteresowanie.

Co to jest trenażer eliptyczny?

Trenażery eliptyczne zostały wynalezione w latach 80-tych i są hybrydą steppera i bieżni. Istnieją warianty trenażerów eliptycznych przeznaczonych do domu, są też bardziej zaawansowane, przeznaczone do klubów fitness.

Trenażery eliptyczne zostały wynalezione w latach 80-tych i są hybrydą steppera i bieżni. Istnieją warianty trenażerów eliptycznych przeznaczonych do domu, są też bardziej zaawansowane, przeznaczone do klubów fitness.

Z takim urządzeniem zawsze można wykonać trening aerobowy w łagodnym trybie.

Większość modeli ma możliwość wykonywania ruchów symulujących chodzenie do przodu lub do tyłu, wchodzenie po schodach, jazdę na rowerze lub ślizganie się na nartach. Pedały będą poruszać się po trajektorii eliptycznej. Jednak termin „trenażer eliptyczny” jest często używany bardzo luźno.

Nie każda tzw. maszyna pozwala na pełny trening wszystkich grup mięśniowych. Chociaż producenci twierdzą, że trenażery eliptyczne zastępują wszystkie inne urządzenia fitness, eksperci w dziedzinie fitness zalecają trenażery eliptyczne jako uzupełnienie innych programów ćwiczeń.

Trenażery eliptyczne są idealne dla osób, które chcą ćwiczyć w domu przy średnim wysiłku fizycznym lub urozmaicić swój program ćwiczeń. Pomagają one również trenować układ sercowo-naczyniowy i całe ciało, jednocześnie pomagając w szybkim spalaniu znacznej liczby kalorii.

Spalanie kalorii

Producenci trenażerów eliptycznych twierdzą, że podczas 1-godzinnego treningu można spalić do 720 kcal. Spalone kalorie zależą od wielu czynników, ale średnio spalone kalorie są mniej więcej równe tym spalonym podczas treningu o umiarkowanej lub wyższej intensywności na bieżni lub trenażerze.

Korzyści

Trenażer eliptyczny pracuje ze wszystkimi głównymi grupami mięśni w krótkim czasie. Mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku i o każdym poziomie sprawności fizycznej. Na siłowni możesz go używać jako uzupełnienie swojej regularnej rutyny treningowej.

W domu jeden trening może być wykorzystany do wielu różnych ćwiczeń. Korzystanie z kilku trybów przez pół godziny dziennie jest idealne dla wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego i pomaga schudnąć. Ponadto eliptyk jest idealny dla osób starszych i tych, które chcą ćwiczyć bez narażania swoich stawów.

Wady

Podczas ćwiczeń na trenażerze eliptycznym obciążenie może być zbyt duże. Jak w przypadku każdego treningu sportowego, powinieneś się rozgrzać i rozciągnąć. Podczas treningu monitoruj swoje tętno, aby upewnić się, że nie przekracza ono poziomu zalecanego przez lekarza.

Wybór odpowiedniego modelu trenażera eliptycznego nie jest łatwy, ponieważ ich gama jest ogromna. Ceny wahają się od 300 do 5000 dolarów, w zależności od jakości maszyny i zakresu funkcji.

Korzystanie z trenażera eliptycznego

Trenażery eliptyczne są zalecane dla osób o każdym poziomie sprawności fizycznej. Podczas ćwiczeń postawa ciała powinna być wygodna i stabilna. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem.

Który model trenażera eliptycznego jest lepszy?

W klubie fitness lub siłowni możesz wypróbować trenażer, który tam stoi, ale kupując maszynę do domu, staniesz przed problemem wyboru. Weź pod uwagę swój budżet, zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i przestrzeń dostępną w domu. Następnie porównaj cechy poszczególnych modeli.

Przed zakupem zapoznaj się z warunkami gwarancji i konstrukcją urządzenia. Wypróbuj go, najlepiej w butach sportowych.

Poszukaj takiego urządzenia, które umożliwia poruszanie się do przodu i do tyłu, samodzielne programowanie ćwiczeń, ma wygodny panel sterowania i płynnie działające pedały. Wiele modeli posiada kilka programów, od najprostszego „spaceru w parku” do najbardziej intensywnego „wspinaczki na wzgórze”.

Wybierz model z wyraźnymi, czytelnymi wyświetlaczami kalorii, przebytego dystansu, prędkości, czasu ćwiczeń i tętna. Jeśli nie masz dużo miejsca w domu, składany model może być najlepszym rozwiązaniem.

Niektórzy ludzie wolą trenażery eliptyczne, które pracują ze wszystkimi grupami mięśni. Inni wolą trenażer eliptyczny, który trenuje tylko dolne partie ciała.

Sprawdź, czy materiały użyte do produkcji eliptycznego urządzenia są wystarczająco wytrzymałe i czy producent jest godny zaufania. Upewnij się, że eliptyk może być używany przez osoby o każdym poziomie sprawności fizycznej i że poruszasz się płynnie bez szarpnięć.

Jak ćwiczyć?

Zaleca się rozpoczynanie i kończenie treningu lekkimi ćwiczeniami aerobowymi i rozciąganiem o średniej intensywności. Pozwoli Ci to rozgrzać mięśnie i złapać oddech. Przed rozpoczęciem treningu należy skonsultować się z lekarzem. Pij wodę w trakcie, przed i po treningu, aby uniknąć odwodnienia.

Pamiętaj, aby:

– stosować się do zaleceń lekarza;

– brać pod uwagę rady instruktora i producenta urządzenia do ćwiczeń;

– stosować tryby ruchu do przodu i do tyłu;

– starać się nie pochylać zbytnio do przodu i poruszać się płynnie;

– monitorować tętno.

Nie należy:

-używać ciężarków i dodatkowego sprzętu;

-nadmiernie zwiększać obciążenia. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy należy przerwać stosowanie leku.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments