Kim więc jest samuraj? Jeśli nie jesteś znawcą historii Japonii, pierwszą rzeczą, jaka przychodzi ci na myśl, jest zapewne nienagannie wyszkolony wojownik.
W rzeczywistości samuraj jest rodzajem szlachcica zwanego lordem lub szlachcicem, podczas gdy wojownicy są nazywani bushi. Chociaż te dwa słowa są podobne w znaczeniu, nie są synonimami. We współczesnym świecie termin „samuraj” jest jednak powszechnie używany w znaczeniu „wojownik”, więc to właśnie tego słowa będziemy używać.
Spis treści:
Elita japońskiej armii
Samuraje stanowili elitę japońskiej armii. Znając ich nieskazitelną sprawność, niewielu odważyło się rzucić im wyzwanie. Zadaniem samuraja była ochrona swojego pana aż do jego śmierci. Wojownik nie angażował się w walkę jako pierwszy, ale zawsze wychodził z niej zwycięsko.
Po śmierci swego pana był wolny. Samuraj mógł pozostać roninem – wojownikiem bez mistrza. Wielu jednak tego nie chciało, bo nie wyobrażało sobie życia bez służby dla szczytnego celu. Natychmiast więc przeszli na służbę innego suzerena. Ci zaś, którzy nie chcieli odbyć służby wojskowej, poświęcali się rozwojowi duchowemu.
Samuraje mieli swój własny kodeks honorowy – bushido – który określał zasady postępowania zarówno na polu walki, jak i we wszystkich innych sferach życia. Jest ona znana do dziś, choć w nieco zmienionej formie.
Kodeks etyczny określa zasady, które promują najlepsze cechy w człowieku: honor, godność, mądrość, życzliwość, itd. Staną się one twoją tajną „bronią” i pomogą ci zawsze wyjść zwycięsko w każdej sytuacji życiowej, stając się ulepszoną wersją samego siebie. Oto krótkie wprowadzenie do tego, czym powinien charakteryzować się współczesny samuraj.
Duchowy
Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystko dzieje się nie przez przypadek, ale zgodnie z jakimiś wyższymi prawami, które są poza ludzką kontrolą. Warto żyć w harmonii z nimi, z sobą i ze światem. Nigdy nie przestawajcie rozwijać się duchowo i zawsze róbcie to, co jest słuszne. I nie chodzi tu o konkretną religię, ale raczej o pewien sposób patrzenia na życie, który jest bardziej znaczący i poważny.
Stanowczy
Nigdy nie należy tolerować tych, którzy przekroczyli granice, którzy zachowują się niegodnie wobec ciebie lub innych. Nie należy nigdy zachęcać do takich zachowań, należy natychmiast stawiać sprawców w ich miejscu – stanowczo, ostro, ale nie zniżając się do ich poziomu.
Zrównoważony
Nie wolno Ci nigdy tracić panowania nad sobą. Kontroluj wszystkie myśli, słowa i czyny. Unikaj pośpiechu, nie trać czasu na bezsensowne, niewartościowe rzeczy. Przyjmij bardziej dojrzałe i mądre spojrzenie na wszystko, co się dzieje, unikając zamieszania i nerwowości.
Pokorny
Prawdziwy samuraj umie przyznać się do błędów i wyciągnąć z nich wnioski. Nigdy nie będzie stawiał siebie ponad innymi ludźmi, ale także nad innymi żywymi istotami, a nawet siłami natury. Pokora rzeczywiście pomaga w osiąganiu celów, bo czysty umysł nieskalany dumą jest bardziej skupiony na wyniku.
Samuraje nigdy nie lekceważyli starszych, traktowali swoich rówieśników tak, jak sami chcieli być traktowani i zawsze starali się być dobrymi przyjaciółmi i mentorami dla swoich juniorów. Takie postępowanie jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie, gdzie czasami brakuje wzajemnego szacunku i zwykłego człowieczeństwa.
Przyjazny
Traktuj w sposób przyjazny wszystkich ludzi, którzy domyślnie nie wyrządzili Ci krzywdy. To pomoże Ci osiągnąć taką samą postawę w zamian. Przyjazna osoba sprawia, że chcesz z nią rozmawiać, być wysłuchanym i zaufanym.
Prawdziwy samuraj musi mieć wzór do naśladowania, pewien idealny obraz, któremu pozostaje wierny w każdej sytuacji. Wie, że aby być w czymś najlepszym, musi skorzystać z doświadczeń tych, którzy już osiągnęli pewne szczyty.
Inicjatywny
Prawdziwy wojownik nigdy nie traci inicjatywy nad tym, co się dzieje. Nie pozostawi sytuacji samej sobie, ale będzie starał się na nią wpłynąć z całych sił. Nie oznacza to jednak, że jest on nadmiernie pewny siebie, po prostu nie pozwala, by ktoś inny kierował jego życiem.
Czujny
W żadnej sytuacji nie możesz opuścić gardy. Zawsze oceniaj sytuację, zastanów się, co może się stać za chwilę. Analizuj wydarzenia, zachowania innych ludzi, staraj się wcześniej przemyśleć swoje działania.
Elastyczny
Trzeba umieć subtelnie wczuć się w sytuację i dostosować się do niej, zachowując się odpowiednio. Bądź szczery, gdy jest to właściwe i udawaj, gdy jest to wymagane. W tym celu ważne jest, aby nauczyć się kontrolować swój język ciała, słowa i działania.
Ostrożny
Osoba ostrożna nie wykłada wszystkich atutów i nie planuje od razu, dopóki nie jest pewna wyniku. Zachowują zimną krew i nie pokazują swoich prawdziwych uczuć i zamiarów byle komu. Nie oznacza to jednak, że należy być podejrzliwym wobec wszystkiego.
Ale ostrożność i rozwaga nigdy nie zaszkodzi. Bądź więc świadomy swojego otoczenia, zachowaj tajemnice, jak również cenne przedmioty, nie pozwól sobie na powiedzenie zbyt wiele przy kimś, komu nie ufasz w stu procentach, itp.
Zasadniczy
Posiadanie własnego punktu widzenia jest koniecznością dla samuraja. Nigdy nie powinieneś naginać się do czyjejś opinii, jeśli jest ona sprzeczna z twoją filozofią. Nigdy nie należy być zuchwałym czy chełpliwym, ale stanowczym i pewnym siebie w obronie swoich zasad.
Komunikatywny
Współczesny wojownik musi walczyć słowami zamiast mieczami. Oznacza to, że musi on do perfekcji opanować sztukę konwersacji: mieć płynną, dobrze sformułowaną wypowiedź, znaleźć odpowiednie wyrażenia, opowiedzieć ciekawą historię. Tylko w ten sposób można utrzymać uwagę słuchaczy. Ważna jest również umiejętność słuchania rozmówcy, okazywania mu szczerego zainteresowania.Rozsądny
Siła samuraja tkwi nie tylko w jego mieczu, ale także w jego umyśle. Ważne jest, aby nauczyć się, jak argumentować swój punkt widzenia, jak jasno przedstawić swoje argumenty, tak aby zostały wysłuchane.
Ale warto też zawsze wysłuchać cudzej opinii, a jeśli okaże się ona prawdziwa, nie zaprzeczać jej. Wojownik nie może spieszyć się z wypowiedziami, które nie mają podstaw w rzeczywistości, więc unikaj nawet najmniejszego kłamstwa.
Taktowny
Samuraj nigdy nie wywoła konfliktu bez ważnego powodu. Do końca zachowuje uprzejmą postawę i stara się postępować taktownie. Dzieje się tak dlatego, że bezpośredniość nie zawsze jest dobra; w niektórych przypadkach łatwiej jest dojść do porozumienia niż przeforsować swoją drogę.
W każdej sytuacji ważne jest, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. Jeśli wymaga jędrności, to sprawy muszą być potraktowane poważnie, nie za miękko. Ale w niektórych sytuacjach trzeba być elastycznym lub miękkim. Ważne jest, aby umieć dostrzec, gdzie potrzebny jest „kij”, a gdzie „marchewka”.
Mądry
Samuraj spośród wielu złych wyborów zawsze znajduje ten właściwy, dlatego z łatwością rozwiązuje nawet najbardziej skomplikowane zadania życiowe. Nie można się tego tak po prostu nauczyć; mądrość przychodzi wraz z doświadczeniem. Czerpie się ją również z książek, rozmów z mądrymi ludźmi, dobrego kina i innych źródeł. Po prostu nigdy nie przestawaj się uczyć, a na pewno zdobędziesz prawdziwą mądrość.
Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, nie tylko staniesz się mądrzejszy i bardziej pewny siebie. Wszystko, co niepotrzebne i niegodne, będzie stopniowo opuszczać twoje życie, pozostawiając tylko to, co dobre. Będzie on pełen wiernych przyjaciół, ciekawych wydarzeń, małych i dużych zwycięstw. I, co najważniejsze, znaczenie.
Napisz, czy podobały Ci się zasady prawdziwego samuraja? Jakich innych wskazówek mógłbyś udzielić, aby zyskać wewnętrzną siłę?