Jak prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń?

Jak prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń? Kiedy należy wykonywać wdech i wydech, jak długi powinien być wdech, a jak krótki wydech? Wiele osób zadaje sobie to pytanie.

W szkole na lekcji w-f uczono nas jednego, a teraz na siłowni uczymy się czegoś zupełnie innego… Jak należy postąpić? Oddychanie jest dla nas tak naturalnym procesem, że najczęściej nawet nie zauważamy jak oddychamy. Ale jak tylko odetniemy tlen, „życie zmienia się na naszych oczach”.

Oddech odgrywa nie mniejszą rolę podczas treningu: jeśli nauczysz się zarządzać swoim oddechem, możesz znacznie odciążyć układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz zwiększyć efektywność procesu treningowego.

Ćwiczenia gibkościowe

Skłony, skręty, obroty ciała, huśtawki, okrężne ruchy rąk i nóg – wszystkie te ćwiczenia wykonujemy w pozycjach, które pomagają klatce piersiowej rozszerzyć się, a wydychamy, gdy się kurczy. Na przykład, kiedy pochylasz się do przodu i dotykasz rękoma podłogi, wykonaj wdech, kiedy twój tułów jest prosty.

Ćwiczenia siłowe

W tych ćwiczeniach wszystko zależy od napięcia mięśni – zaleca się wydech, gdy napięcie mięśni jest największe i wdech, gdy napięcie mięśni jest najmniejsze. Oznacza to, że jeśli podnosisz nogi z pozycji leżącej, wdychasz powietrze, gdy podnosisz nogi, a wydychasz, gdy opuszczasz je w dół, kiedy napięcie mięśni brzucha jest większe.

Wykonując pompki z podłogi w pozycji leżącej, wykonuj wdech podczas zginania ramion i wydech podczas ich prostowania. Główna zasada w tym przypadku to nie wstrzymywać oddechu!

Rytm podczas biegu

Podczas biegu musisz mieć rytm i tempo oddychania skoordynowane z ruchami ciała. Przypadkowe, przerywane lub zbyt częste oddechy zaburzają rytm biegu i utrudniają koordynację i wystarczającą wentylację płuc. Na przykład, wolny bieg wymaga 3-4 kroków na każdy wdech i wydech, podczas gdy bieg ze średnim tempem wymaga 1-2 kroków na każdy wdech i wydech.

Podczas chodzenia, biegania, pływania itp. szczególnie ważne jest prawidłowe oddychanie, ponieważ zapotrzebowanie organizmu na tlen wzrasta kilkakrotnie.

Podczas wykonywania ruchów cyklicznych staraj się oddychać spokojnie i głęboko, skupiając się na wydechu.

Im pełniejszy wydech, tym głębszy wdech i tym lepsza wentylacja płuc.

Jednak poczucie proporcji jest konieczne we wszystkim. Nadmiernie głębokie oddychanie może mieć odwrotny skutek.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments