Czym jest Pilates?

Joseph Pilates, twórca systemu ćwiczeń noszącego jego imię, zaczerpnął swoją metodę z różnych systemów treningowych Wschodu i Zachodu. Metoda ta polega na serii ćwiczeń, które koncentrują się głównie na mięśniach brzucha, zwłaszcza na mięśniach głębokich brzucha.

Mocne mięśnie i nie tylko

Mocne mięśnie brzucha nie tylko pomogą Ci uzyskać piękny, płaski brzuch, ale także poprawią Twoją równowagę i koordynację, dzięki czemu będziesz mógł z większą łatwością wykonywać inne rodzaje ćwiczeń. Dzięki pilatesowi nie tylko wzmocnisz mięśnie brzucha, ale także wzmocnisz i rozciągniesz całe ciało od stóp do głowy. Ten unikalny system pozbawi Twoje mięśnie nadmiaru tłuszczu, ujędrni je i wydłuży.

Wiele ćwiczeń w tym systemie ma kilka wariantów wykonania, od podstawowego do zaawansowanego poziomu trudności. Ponieważ wiele z nich można wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej, są one odpowiednie dla osób z nadwagą lub mających problemy zdrowotne ze stawami.

Jak pilates działa na ciało

Jak wspomniano powyżej, pilates trenuje głębsze warstwy mięśni, aby całkowicie przekształcić swoje ciało. W przeciwieństwie do ciężkich ćwiczeń na siłowni, gdzie pracuję tylko jeden mięsień na raz, pilates działa na ciało jako całościowy system, wzmacniając najpierw rdzeń (mięśnie brzucha), a następnie górną i dolną część tułowia.

Kiedy pracujesz z dużymi ciężarami, takimi jak np. martwy ciąg, wzmacniasz mięśnie poprzez ich skracanie. Podczas treningu Pilatesa pracujesz nad mięśniami w znacznie większym zakresie ruchów, wzmacniając je i wydłużając. Poprzez jednoczesne rozciąganie i wzmacnianie mięśni, tworzysz smukłe, elastyczne ciało.

Podsumowując, oto niektóre z wielu korzyści płynących z regularnych ćwiczeń Pilatesa:

1.Zdrowy, elastyczny kręgosłup. Pilates daje kręgosłupowi większe wsparcie, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń tworzy się przestrzeń między kręgami. Ta dodatkowa przestrzeń sprawia, że Twój kręgosłup jest bardziej elastyczny, a elastyczność zapobiega problemom z kręgosłupem, takim jak nieprawidłowe ustawienie dysków.

2. Równowaga i koordynacja. Z wiekiem nasz zmysł równowagi zaczyna się pogarszać, ponieważ nasze mięśnie słabną, a receptory nerwowe tracą wrażliwość. Pilates stabilizuje centralny układ nerwowy, a także trenuje mięśnie leżące u jego podstaw, które są niezbędne do utrzymania równowagi i utrzymania silnego, elastycznego kręgosłupa.

3. ból stawów Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, wydłużenie pleców za pomocą pilatesu może pomóc złagodzić ból.Ćwiczenia są niezbędne w radzeniu sobie z chorobą zwyrodnieniową stawów, ponieważ zwiększają mobilność stawów poprzez rozciąganie i zmniejszają ból.

Dodatkowo stretching stymuluje produkcję płynu maziowego (wewnątrzstawowego) i zapobiega trakcji w stawach. Pilates koryguje również postawę ciała, co z kolei łagodzi napięcia, eliminując bóle głowy, pleców, karku i inne dolegliwości.

4. Dla „początkujących” Pilates nie obciąża stawów, nie niszczy więzadeł i chrząstek. Pilates przyspiesza rehabilitację po urazach. Każdy – kobieta czy mężczyzna, młody czy stary, wytrenowany czy nie – może uprawiać Pilates. Pilates nie jest zwykłym programem fitness, Pilates uczy jak kontrolować i posiadać swoje ciało.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments