20 codziennych nawyków, które ma każdy milioner

Bogactwo nie przychodzi samo z siebie. Aby to osiągnąć, trzeba pracować nad sobą i otaczać się porządnymi ludźmi. Według Fidelity Investments, około 80% milionerów dorobiło się tego samodzielnie, a nie dzięki bogatym rodzicom. Milionerom w osiągnięciu szczytu pomogło silne pragnienie i poważna samodyscyplina. Jak również proste codzienne zasady.

Stanowczo mów „nie”

Ważne jest, aby nauczyć się mówić „nie”. Nieopłacalne oferty pojawiają się cały czas. Zabierają one tylko cenny czas, nerwy i oczywiście pieniądze. Trzeba stanowczo odmawiać nieplanowanych imprez, nieciekawych wydarzeń i ewidentnie nieudanych ofert biznesowych. Powiedz „nie” w sposób pewny i jasny. Ludzie, którzy cię cenią i szanują, nie obrażą się za odrzucenie.

Poprą Twój wybór, jeśli wyjaśnisz im swoje stanowisko. Ta umiejętność zmieni Twoje życie. To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Uwolni sumienie od zbędnych zobowiązań i czas na naprawdę ważne działania: konieczny odpoczynek, samorozwój, zdobywanie nowych szczytów kariery.

Pokochaj swój biznes

Wszyscy najlepsi biznesmeni kierują się miłością. Miłość do swojego biznesu, kolegów, klientów, rodziny, przyjaciół, znaczących osób. Miłość do życia. Można ją śmiało nazwać „paliwem” do sukcesu. Pomaga ratować teraźniejszość i budować lepszą przyszłość. Z nią o wiele łatwiej jest pokonywać trudności i piąć się w górę. Według Thomasa Corleya, 86% przedsiębiorców, którzy szczerze kochali swój biznes, było w stanie zarobić co najmniej 3,6 miliona dolarów.

Jedyna zasada: nie można kochać pieniędzy bardziej niż czegokolwiek innego. Granica między poważną ambicją a jawną chciwością jest cienka. Nie przekraczaj jej i nie wchodź na śliską ścieżkę skąpca, który haruje za każdy grosz. Możesz szybko zbić fortunę, ale nie staniesz się szczęśliwszy. Wielkie pieniądze mogą zniszczyć człowieka. Przedsiębiorca Jim Rohn powiedział: „Kiedy ktoś rozumie ekonomię, ale nie rozumie szczęścia, to jest smutne”.

Nie bój się błędów

Nie da się osiągnąć sukcesu nie popełniając ani jednego błędu. Nie bój się więc popełniać błędów. Nie jesteś w szkole i nikt nie będzie ci wystawiał ocen. Błędy mówią ci, że się rozwijasz, uczysz się nowych rzeczy i rozumiesz, jak nie należy postępować. Wszyscy doświadczeni biznesmeni niejednokrotnie popełniali błędy, zanim doszli na szczyt. Są pewni: to właśnie błędy pomagają znaleźć właściwą drogę na szczyt. Dlatego umiejętność wyciągania wniosków ze swoich porażek jest jedną z najważniejszych cech ludzi niezależnych finansowo.

Nie usprawiedliwiaj się

Osoba uzależniona finansowo ma tendencję do obwiniania za swoje niepowodzenia innych, ale nie siebie. Ciągle szuka wymówek. Musisz pozbyć się tego sposobu. Ludzie sukcesu wiedzą, że to oni są odpowiedzialni za wszystko, co dzieje się w ich życiu osobistym i zawodowym. Nie wierzą w przeznaczenie i predestynację. Nie usprawiedliwiają się i nie szukają przyczyn wokół siebie, nie narzekają i nie obwiniają innych. Biznesmeni z Top 100 Forbesa polegają tylko na sobie i sami kontrolują swój los. Wiara we własne siły i umiejętność wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje, zwycięstwa i porażki pomagają im osiągnąć sukces.

Nie spiesz się

Średnio przedsiębiorcy potrzebują 10-20 lat, aby zrealizować swoje ambicje. Ale to jest tylko punkt odniesienia, a nie gotowy szablon. Nie ma normy – w jakim wieku powinno się odnosić sukcesy. Każda historia sukcesu jest indywidualna. Aby dobrze prowadzić swój biznes, trzeba zdobywać umiejętności, wiedzę, wpadki i znaleźć swój własny, idealny przepis. Nie spiesz się, ale nie przestawaj też iść do przodu.

Pytaj

Zawsze zadawaj właściwe pytania. Jest to bardzo przydatna umiejętność. Jeśli jest coś, czego nie wiesz, nie rozumiesz – nie bój się pytać. Staraj się codziennie uczyć się czegoś nowego, wyjaśniaj, ucz się z czyjegoś pożytecznego doświadczenia. W ten sposób będziesz wiedział znacznie więcej niż ci, którzy boją się pokazać, że są niedoświadczeni.

Codziennie zapisuj dziesięć myśli

Spraw, aby Twój mózg pracował cały czas, generując świeże pomysły. Na początku może się wydawać, że nie jesteś w stanie wymyślić nawet jednego. Wypisz tyle, ile możesz. Ale potem się połapiesz i proces ten stanie się łatwiejszy. Poświęć ten czas na burzę mózgów każdego dnia, a zauważysz wspaniałe rezultaty. Twój umysł zacznie pracować szybciej, a Ty na pewno niczego nie zapomnisz. Im więcej ciekawych myśli wymyślisz, tym większa szansa, że któraś z nich stanie się pierwszym krokiem do wielkiego sukcesu.

Każdego dnia rób trochę więcej niż wczoraj

Jeśli każdego dnia poprawisz swoje wyniki o około 1%, po pewnym czasie osiągniesz niezwykłe rezultaty. W rzeczywistości można uzyskać nawet 3800% wydajności w ciągu roku. I rozwiniesz w sobie wielką samodyscyplinę. Ten wzór sprawdza się na studiach, w pracy, w biznesie i w sporcie. Według danych zebranych przez Corley’a, 81% ludzi sukcesu zawsze stara się zrobić trochę więcej niż przewidują.

Wstawaj wcześnie

Przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, zaczynają swój dzień bardzo wcześnie. Bill Gates, Tim Cook, Richard Branson i wielu innych to osoby, które wcześnie wstają z łóżka. Około 44% bogatych ludzi budzi się trzy godziny przed rozpoczęciem pracy. A tylko 3% osób niezadowolonych ze swojego dobrobytu materialnego to osoby wcześnie wstające. Możesz poświęcić czas przed pracą dla siebie: poczytać, poćwiczyć, dowiedzieć się nowych informacji i nastawić się na produktywny dzień.

Czytaj, nie oglądaj telewizji

Edukacja i nowa wiedza są bardzo ważne dla ludzi przedsiębiorczych. Wolą książki od oglądania talk show i seriali telewizyjnych. Około 67% ankietowanych przez Corleya biznesmenów poświęca telewizji mniej niż godzinę dziennie. A 88% z nich poświęca książkom co najmniej pół godziny. Jest to przede wszystkim literatura użytkowa i literatura faktu, a nie powieści. Poważne książki oferują interesujące spostrzeżenia, świeże pomysły i specjalistyczną wiedzę. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoją dziedzinę i staniesz się lepszym erudytą w ogóle.

Jedz wolniej

Bogaci ludzie pozwalają sobie na nieco więcej czasu na lunch, ponieważ wiedzą: Twój mózg i ciało potrzebują przerwy. Praca bez przerw jest nieefektywna. Więc przestań jeść w biegu. Pozwól sobie z czystym sumieniem cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem.

Zachowaj zdrowego ducha w zdrowym ciele

Ćwicz, jedz dobrze i dbaj o swoje zdrowie jest po prostu niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Nawet przy bardzo napiętym grafiku, 76% odnoszących sukcesy przedsiębiorców znajduje czas na 4 wyprawy na siłownię w tygodniu. A 57% zawsze dba o swoje odżywianie.

Zaplanuj rzeczy

Aby się skupić i o niczym nie zapomnieć, warto zrobić listę na dany dzień, tydzień, miesiąc. Jeśli chcesz coś osiągnąć, zapisz to. Tylko jasno sformułuj zadanie. Zamiast „Chcę się wzbogacić”, napisz „Chcę tyle zarobić w ciągu miesiąca”. I już, na podstawie celu, zaplanuj małe kroki do jego osiągnięcia. Ponadto, gdy dzień jest zaplanowany, nie przegapisz żadnych ważnych rzeczy. A Twój mózg, zamiast zapamiętywać wszystkie rutynowe zadania, może spędzić

Mądrze inwestuj

Wiedza finansowa jest podstawą sukcesu. Nie wystarczy zarabiać dużo pieniędzy, trzeba nimi jeszcze odpowiednio zarządzać. Musisz wiedzieć, jak oszczędzać i inwestować oraz jak korzystać z różnych instrumentów finansowych. Jeśli tego nie zrozumiesz, możesz stracić dużo pieniędzy. Nierozsądne wydawanie pieniędzy często prowadzi do ruiny finansowej. Skuteczni biznesmeni wiedzą, jak działa rynek i jak łatwo jest pomnażać zyski. Rozsądnie zarządzają aktywami i pasywami, cały czas inwestują. Oszczędzają, gdzie się da. I odkładają pewną część swoich zysków na specjalny fundusz rezerwowy.

Zanurz się w biznesie z głową.

Aby stać się nie tylko bogatym, ale i szczęśliwym, musisz znaleźć coś, co kochasz i zanurzyć się w tym. Nie można odnieść prawdziwego sukcesu w tym, czego się nie lubi. Tak właśnie myślał Steve Jobs. I wielu innych milionerów też tak myśli. 86% z nich twierdzi, że kocha to, co robi. Pomaga Ci rozwijać się szybciej i być bardziej produktywnym. Chcą dowiedzieć się jeszcze więcej o wybranej przez siebie dziedzinie, poznać nowych ludzi i popracować nad sobą.

Nie marnuj pieniędzy

Kiedy osiągasz prawdziwy sukces, nie musisz tego nikomu udowadniać. A mądre oszczędzanie może pomóc Ci pomnożyć Twój majątek. Jak odkrył Thomas Corley, 95% wybitnych przedsiębiorców oszczędza 20% lub więcej swoich dochodów. Jeżdżą niedrogimi samochodami, latają zwykłymi liniami lotniczymi i nie kupują najnowszego modelu smartfona tylko po to, by pochwalić się swoim bogactwem.

Medytuj

Pozytywny wpływ medytacji na zdrowie fizyczne i psychiczne został już dawno udowodniony. Wzmacnia układ odpornościowy, poprawia pamięć, pomaga zwalczać stres i staje się bardziej skoncentrowany. Medytacja jest ulubionym sposobem na relaks dla dyrektora Twittera Jacka Dorseya, słynnej osobowości medialnej Oprah Winfrey i innych ludzi sukcesu finansowego.

Stwórz właściwy krąg społeczny

Unikanie samotności często prowadzi ludzi do kręcenia się wokół nieodpowiedniego otoczenia. Jest to jednak niewłaściwe podejście. Stawiając sobie pewne wymagania, powinieneś być równie wymagający w stosunku do ludzi wokół ciebie.

Warto komunikować się tylko z tymi, którzy przyczyniają się do Twojego rozwoju. Otaczaj się mądrymi, odnoszącymi sukcesy, spełnionymi osobami. Szukajcie tych, od których możecie się czegoś nauczyć, coś zaadoptować. Jeśli wokół ciebie są optymistyczni ludzie, będziesz miał więcej wiary w wynik. Będziesz się inspirował, będziesz generował dobre pomysły.

A ty przestaniesz narzekać i nauczysz się polegać na własnej sile. Posiadanie właściwych nauczycieli i właściwych przyjaciół jest bardzo ważne dla osiągnięcia sukcesu. Potwierdza to 68% bogatych ludzi. A 93% jest przekonanych, że nie stałoby się bogatymi, gdyby nie ich mentorzy i partnerzy.

Nie pozwól, by emocje wzięły górę nad Tobą

Nie pozwól, aby Twój mózg się wyłączył, a emocje wzięły górę nad rozumem. Silne emocje, czy to pozytywne, czy negatywne, przeszkadzają w podejmowaniu świadomych decyzji. Trudnych wyborów należy dokonywać po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Tym bardziej w trudnym dla biznesu okresie.

Nie popadaj w długi

Doświadczeni biznesmeni nie lubią zaciągać kredytów lub po prostu się zadłużać. Wydawanie pieniędzy innych ludzi, lub ogólnie wydawanie ich na bzdury, nie jest dobrym pomysłem, mówią. Aby się wzbogacić, musisz zawsze rozumieć, na co możesz sobie pozwolić. I nie kupuj rzeczy, na które Cię nie stać.

Liderzy listy Forbesa starają się analizować swoje zasoby i ceny tak, aby móc z zyskiem kupować to, czego naprawdę potrzebują. Inteligentne oszczędzanie jest całkowicie niezależne od poziomu dochodów. Potrzebuje go zarówno przeciętny pracownik biurowy, jak i milioner.

Jeśli zastosujesz te zasady w swojej pracy i życiu codziennym, możesz działać lepiej.

Jakie dobre nawyki dodalibyście do tej listy?

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments